Augsti kungi karu sāka,
Ne man kara vajadzēja:
Aizies mani bāleliņi,
Es palikšu asarās.
3.12. pastāsts
Vācas gala ciltis impēriju jūgā
''Kad Nīburgs aprakstīja gallu ielaušanos Itālijā, tie vēl bija gaišmataini, zilacaini, liela auguma cilvēki, kuru dzeltenie mati bija sagriezušies grīstēs, tad Nīburgs saņēma apsūdzības rakstu atsauksmei par šādu gallu jeb ķeltu aprakstu, jo esot aprakstījis ģermāņu ārieni, kā tos sauca romieši, attiecinot ģermāņu vārdu vienīgi uz tām Vācas gala ciltīm, kas dzīvoja Romas pēdējā laika kolonijās Reinas un Donavas augšteces piekrastēs. Pārējās Vācas gala ciltis romieši dēvēja par barbariem un vergu ciltīm.
Kornelijs Tacits apžēlojās un nosauca tos visus, kā arī pārējās ārēji līdzīgās gaišmatainās un vienveidīgās eiropiešu ciltis par ģermāņiem tāpēc, ka viņu palama ģermāņi nāca no Ģermānijas kolonijas dibinātāja, Romā iecienīta romiešu karavadoņa Germanika vārda, kādēļ tā sāka dēvēt visus Vācas gala iedzīvotājus – senos baltus, bijušos vergus, ieceļojušās ciltis, kas nemaz neatbilst K.Tacita laika vēsturiskajai patiesībai, jo šīs ciltis nokļuva Ģermānijas jūgā tikai krietnu laiku pēc Romas sagraušanas un bijušās Ģermānijas kolonijas muižnieku, viņu ietekmē nonākušā Romas pāvesta un franku karaļu organizētajiem teitoņu, franku un sakšu smagi bruņotu ordeņu ieročiem asiņainā karā, kas pamatīgi izmainīja Vācas gala cilšu izskatu un būtību, tā kā vairs nevar runāt par vienveidīgiem gaišmatainiem cilvēkiem visās Vācas zemēs kā agrāk'' (191).
Tādējādi nu visi vēsturnieki sāka iemanīties Vācas gala baltu un jauktās ciltis dēvēt par ģermāņiem, kā bija darījis K.Tacits. Vienīgi latvieši un leiši palika pie vecā nosaukuma vācieši, kamēr Romas mantiniecēm franku, Svētās Romas, Krievijas un Lielbritānijas impēriju ideologiem likās izdevīgāk lietot romiešu doto nosaukumu visiem Vācas gala iedzīvotājiem, it kā tur nekad nebūtu dzīvojušās baltu ciltis. Pēc Romas sagraušanas no jauna nodibinātās impērijas, neraugoties uz ieroču pārākumu un lielu pieredzi kara mākslās, spēja pakļaut vāciešus tikai 500 gados.
Kuru sadaļu lasīsim ?