9. Natūfas senkultūras cilts
rašanās un izzušana
Natūfas ciltis ienāca Golānas augstienē un Izraēlā 10. g. tk beigās p. m. ē. no Ziemeļa Āfrikas Kapsas senkultūras apgabala (turpmāk kapsieši) , no kura tos izspieda Ibermauras senkultūras Mentas cilvēki, un atstāja Levantes piekrastē pilnīgi noformējušos Natūtas senkultūru.
Pēc 8. g. tk p. m. ē. Natufas senkultūra izzuda, ieplūzdama Zarzas senkultūras mezolīta senkultūrā, veidojot jauktu senkultūru Tigras un Eifratas lejteces pierkastēs, kur pēc 4 tk g. izveidojās Šumēras pilsētvalstis (501).
Kapsieši ir bijuši neliela auguma negroīdi, kuri ļoti agri ir sākuši pieradināt un audzēt buivolus. Pēc ārējā raksturojuma tie atgādināja Herodota “melnos etiopus”, kuri pēc seno ēģiptiešu ziņām esot dzīvojuši Nīlas augšteces alās un tiešām esot nodevušies buivolu kopšanai. Taču gargalvainie Āfrikas ziemeļa novadu baltādainie cilvēki tos esot medījuši kā kādus zvērus un apēduši, kālab ‘melnie etiopi’ esot ieklīduši Levantē (123). Tātad ariešu reģionā bija ienākušas ciltis no Ziemeļa Āfrikas. Tie paši kapsieši, acīm redzot, bija tie, kas pēc Čaterdži vārdiem esot ienākuši Indijā un Ķīnā no Āfrikas gar jūru piekrastēm.
R.Garods Natūfas senkultūras alās un apmetnēs izdalīja trīs kultūrslāņus (Natuf I, II, III) jeb attīstības periodus. Natūfas I kultūrslānis esot sācis veidojies 12. g. tk p. m. ē., bet radiokarbona mērījumi deva tikai 9. g. tk beigas p. m. ē. (499).
Kādas alas ieejā atrada pēcnāves māla masku. Tā ir bijusi brahicefāla sieviete ar nedaudz ieslīpām acīm un izspiedušamies žokļa kauliem. Einānā tika atrasts bērna apbedījums zem āra mājokļa klona. Bērns guldīts uz sāniem, pievilktiem ceļgaliem, galviņu pret rītausmu. Kapiņā bijusi iekaisīta sarkanā krāsa. Bērniņu atzina par Kromaņonas cilvēku pēcnācēju (509).
Tātad bija notikusi natūfiešu sajaukšanās vai nu ar pelasgiem, vai ar ariešiem, bet Natūfas kultūra pārveidojās un pārvietojās uz Mezopotāmiju, nevis izzuda. Tika izteiktas domas par Natufas senkultūras ciltīm kā zemkopības aizsācējām. Taču radiokarbona mērījumi rāda daudz sarežģītāku zemkopības sākumu ainu.