1. Hipotēzes par burtiem
Pēc Krievijas vēsturnieka G.Afanasjeva domām burti esot kāda no hazāru ciltīm, kas mūsu ēras sākumā ieceļojusi Austrumeiropā un asimilējusi senās kurgānu, katakombu un veltnīšu keramikas ciltis Donas upes piekrastēs, kur tie atstājuši Majackas - Saltovas senkultūru, dzīvojuši blakus alāniem102, bulgāriem, ungāriem un mordviešiem, kā tas izrietot no persiešu un arābu senrakstiem, kurus viņš piesauca par galveno argumentu. Laikam jau švaki zinājis arābu seno valodu...
Kā otru argumentu viņš minēja alānu un burtu radniecību, alānu pēcnācēju osetīnu senvalodā sastopamo *as- ‘varonis, izcila personība, kara vadonis’, ‘izsauciens, ejot uzbrukumā’, bet osetīni un tiem radniecīgās kalniešu tautas esot cēlušās no alāniem, kas bijuši arieši (34). Citos rakstos alāni nosaukti par sarmatu cilti, kas esot ieceļojusi no kādas vietas Sibīrijā, kaut gan tagad ir zināms, ka viņi ir dzīvojuši Kaukāza kalnos vismaz kopš 6. g. tk p. m. ē., bija vistuvākie burtu, sindu, haju (armēņu) un ariešu kaimiņi, piedalīdamies šo tautu etnoģenēzē, bet paši būdami etnoss par sevi, kura etnoģenēzē savukārt vainīgi bija jau minētie kaimiņi, bet starp tiem burtu nebija.
Arheoloģe A.Alihanova izteica līdzīgu hipotēzi un pierādīja, ka tagadējā Volgas delta ir veidojusies mūsu ērā, bet burtu laikā tur bijis liels līcis, jo 9. gs m. ē. persiešu vēsturnieks Mirhonda esot rakstījis, ka "Kumarai ir divi dēli - Bulgārs un Burtas", bet Kumara - Volgas labā krasta pieteka. Tādēļ burti esot jānovieto blakus alāniem un bulgāriem Priekškaukāzā. Pēc arābu ceļotāju un rakstnieku Gardizi un Ibn Rusta rakstiem bulgāri neesot bijuši vienoti, esot dalījušies trijās daļās - "vienu daļu sauc par bursuliem, otru - par ezegelie, trešo - par bulgāriem". No tā izrietot, ka bursuli, burtas jeb burti esot bulgāru cilts, ezergeli − mordoviešu un maģāru (ungāru) ciltis, bet bulgāri dzīvojuši Volgas piekrastē kā vienmēr (331).
Kā tas arī nebūtu bijis, Alihanovas argumenti pierāda, ka burti tiešām ir dzīvojuši Donas upes piekrastēs, ka viņi nebija ne hazāri, ne alāni, ne bulgāri, ne ungāri. Par etnonīmu burti, burts, burtas un furtas dažādos senrakstos ir dažādi minējumi ─ visi kļūdaini.