5. Zemestrīces un bronza
Par cāmu bronzas laikmeta sākumu līdz šim uzskatīja 15. gs p. m. ē, bet nesen parādījās publikācijas, kurās pēc radiokarbona laika mērījumiem par bronzas laikmeta sākumu Cāmu galā esot jāuzskata 6. g. tk p. m. ē, jo šajā laikā Dienvidu Karēlijā (Pēgrēmā, Anekes ezera rieteņa piekrastē) ir noticis vulkāna izvirdums, kas pārklājis kādas apmetnes kultūrslāņus, bronzas ieguves šahtas, bet apmetnes vietā atrada vietējā dzelzs un vara sakausējuma bronzas lējumus, nažus, cirvjus, delmu riņķus, pirkstu gredzenus, deniņu piespraudes, apaļu bumbulīšu krelles, ķēdītes ar skanošiem piekariņiem. Šie atklājumi kļuva par astoņdesmito gadu sensāciju arheoloģijā (93).
Cāmu bronza bija varš ar nelielu dzelzs, mangāna un arsēna piejaukumu. Tā bija mīksta, viegli kausējama un kaļama. Tāpēc to nevar sajaukt ne ar Ūralu, ne Kaukāza, ne Āzijas, ne Umbrijas vara un bronzas kausējumiem. Tādas bronzas dabiskā rūda tika atrasta gan minētā vulkāna izvirduma slāņos, gan zem tiem.
Zem vulkāniskajiem iežiem bija saglabājušās vara ieguves šahtas, vara kausēšanas krāsnis, kalve, pieci stāvbaļķu namiņi ar niedrēm klātiem divpusēji slīpiem jumtiem, ar visiem iedzīvotājiem un saimniecības lietām, minētajiem vara kalumiem.
Pēgrēmas vulkāna izvirdums pārveidoja Senās Karēlijas un Somijas ģeogrāfisko ainavu. Ģeologu veiktie radiokarbona mērījumi uzrādīja, ka Pēgrēmas vulkāna pirmais izvirdums ir noticis 6253. g. p. m. ē tik pēkšņi, ka cilvēki nav paguvuši paglābties, notikušas vairākas 7 - 8 balles stipras zemestrīces. Šīs vulkāns ir bijis Anakes ezera Pēgrēmas līcī, kas veidojies šī vulkāna kalderā. Pēdējais Pēgrēmas vulkāna izvirdums ir noticis 2500. g. p. m. ē, kas bijis vēl postošāks. Tā kaldera ir Jāņa ezers (Jānisjerv). Vairākas Karēlijas upes šajās dabas katastrofās ir radušās no jauna zemes lūzumos vai sākušas plūst pa jaunajiem zemes plīsumiem. Notikušas arī citas ģeoloģiskas izmaiņas, kas noteica Karēlijas mūsdienu ainavu - neskaitāmas upes, kuras kā krelles savērušas ezerus un ezeriņus, klintāji, daudz akmeņu, bet aunapieru ir maz (93).