Eiropas versija pirmo reizi tika izteikta kādā valodu un vēstures pētnieka Latama 1862.g. publikācijā kā pretstats Āzijas pirmdzimtenes meklējumu versijai:
''Nemeklējiet to veltīgi Pamira kalnos vai Mazāzijā, bet ieskatieties Krievijas dienvidu stepēs, kur ir plašumi izvērsties tik milzīgai ciltij, kura spēja vienīgi tur savairoties, izvērsties, vēlāk arī iekarot kaimiņus, pārvērsdamās par milzīgu tautu, kas apdzīvoja visu Eiropu, Rietumsibīriju un Āzijas vidieni, runāja tiem kopīgā senajā indoģermāņu jeb indoeiropiešu valodā…'' (12).
Vācietis O.Šraders 1913. gadā rakstīja, ka ''Indoģermāņu teritoriju robežas un indoģermāņu tautas masu sākuma vieta ir jāmeklē šaurā zemes strēlē no Reinas līdz Hindukušam... sakarā ar visplašāk attīstīto terminoloģiju meža augu, putnu, sāls nosaukumos, vārdos par cūku audzēšanu, kas skan vienādi visās eiropiešu valodās; esmu nosliecies tā domāt tāpēc, ka sevišķi mežu un stepju kontrasti, kas sastopami valodās tikai reizi, bet ir izteikti pietiekami asā formā katrā valodu grupā visas minētās joslas garumā, konkrētāk ─ no Melnās jūras ziemeļa un ziemeļrietu, dienvidu, dienvidrietu un saullēktu virzienos, tā kā tur arī būs bijusi viņu pirmdzimtene'' (12).
A.Šahmatovs 1916. gadā bija pārliecināts, ka ''indoeiropiešu pirmdzimtenei vajadzēja atrasties tādā vietā Eiropā, kur būtu klāt visi vairāk vai mazāk izteiktie priekšnoteikumi kultūras veseluma izveidošanai. Tāpēc indoeiropiešu pirmdzimtene būs atradusies kaut kur ziemeļos no Vidusjūras tautu kultūru centriem. Visai iespējami to meklēt Vidus Eiropā, varbūt pat Dienvidu Vācijā vai Austrijas rietumu apgabalos... Iespējams, ka laika gaitā indoeiropiešu austrumu atzars ir sadalījies, acīm redzot, seno indiešu straujās virzīšanās dēļ uz dienvidiem, izvietodamies ... austrumu indoeiropiešu cilšu sākotnējās teritorijās, tajā skaitā pirms slāvu; tātad tā atradusies Krievijas ziemeļrietumos, Baltijas jūras baseinā. Es saskatu tam apstiprinājumu tajā apstāklī, ka balti vēl arvien dzīvo šajā teritorijā, pie kam nav nekādu iemeslu noliegt, ka viņi te nav autohtoni, ka viņi uz šejieni pārcēlušies no dienvidiem, no Krievijas impērijas dienvidu guberņām... Indoeiropiešu pārvirzei uz Eiropu apmierinošu izskaidrojumu sniedz tieši šāda versija...'' (4).