3. st. Skaidrojumu 2. turpinājums
5 "Atnākt zem vairoga” – atnākt dzīviem no kara. Pretēji tam “atnākt uz vairoga" nozīmē būt mirušam vai nāvīgi ievainotam.
6 No Anitu kora visu baltu mātes Latas galvenajā templī 2. ahajavu uzspiestā kara priekšvakarā (12. gs p. m. ē.) dziedātās lūgsnas vārdi.
7 Tribūns (lat. Tribūnus) − dažādu vadošo amatpersonu nosaukums Romas impērijā: tautas tribūni aizstāvēja plebejus pret patriciešiem kā tagad arodbiedrības savus aizstāvamos darbiniekus pret darba devēju patvaļu; kara tribūnus, kas bija frontes virspavēlnieki, kuri izpildīja pavēlnieka administratīvās un saimnieciskās (pārtikas sagāde, ieroči, apbruņošana, leģionu nokomplektēšana), un valsts kara tribūnus, kas būtībā bija tagadējā izpratnē kara ministri, kurus laikā kopš 444. g. p. m. ē. ievēlēja senāts konsulu vietā kara laikā, kam Romas impērijā praktiski pārtraukumu nebija. Tribūniem vajadzēja būt izciliem runātājiem un publicistiem, kādēļ tribūni bija atstājuši savus rakstu darbus, kas diemžēl vairumā ir gājuši zudumā. Taču kopš Sullas diktatūras tribūnus iecēla diktators, bet Jūlijs Cēzars kara tribūna amatu piesavinājās sev pats.
8 Edils (lat. Ediles) − valsts pilsētu, tempļu, mākslas lietu, ceļu, arhitektūras, tirgu, valsts svinību organizēšanas, pārtikas, karā un laupīšanās iegūto, no vergturu latifundijām, darbnīcām, akmeņu lauztuvēm, rūdu raktuvēm, sāls žāvētavām un raktuvēm iegūstamo materiālo vērtību sagādes organizētājs un sadalītājs, valsts saimnieciskās darbības pārvaldītājs, laupīšanu un vergu medību organizētājs, kurš bija arī galvenais ideologs, priesteru darbības un reliģijas lietu vadītājs, mākslas lietu ministrs. Edilu ievēlēja senāts. Sulla to iecēla, bet Jūlijs Cēzars šo amatu patvaļīgi piesavinājās pats sev.
9 Pretors (lat. Pretor) − sākumā karavadoņa miesas sargs (pretoriani), tam bezgalīgi uzticams kalps, kālab vietas, kur atradās kara vadoņa telts, ko apsargāja pretoriaņi, nosauca par pretoriju (pretorium), bet vēlāk par pretoriumu sāka saukt kara padomi, ko sasauca kara tribūns vai virspavēlnieks savā teltī, no kā radās vārds pretors, ar kuru apzīmēja augstāko amatpersonu Romas valstī, kas realizēja augstāko tiesas spriešanas un tiesas lēmumu izpildīšanas varu un atbildēja par kārtību valstī, organizēdams policejiskas akcijas, kuras vēlāk vadīja imperators.
10 Imperators (lat. Imperator) − augstākais un vienīgais varas (lat. Imperium) realizētājs valstī (lat. Imperium) , augstākais kara virspavēlnieks, sākumā kara virspavēlnieka goda tituls kopš Augusta valdīšanas laika, vēlāk − viņa amats, monarhs, ķeizars, despots, augstākais valdnieks lielvalstī kā Jūlijs Cēzars, piesavinādams sev šo titulu.
11 Kolonija (lat. Colonia) − apmetne, iekarota teritorija, kurā atradās romiešu apmetnes ar imperatora ieceltiem pārvaldniekiem, kas realizēja kolonijā imperatora politiku, apgādāja Romu ar kolonijā no vietējiem iedzīvotājiem salaupītajām un no kolonijā iekārtotajām vergu saimniecībām iegūtajām bagātībām, uzturēja šim mērķim norīkotos leģionus, algotņus, ierēdņus.
12 Gentes sclovorum (lat.). Jēdziena pamatā bija grieķu vārds genos ‘dzimums, izcelšanās, dzimta, cilts’, kuru latīņi lietoja šaurā nozīmē ‘dzimta’ kā vienveidīgu sugu klasifikācijas pamata vienību + grieķu sclovinii jeb latīņu sclove ‘vergs’, no kā ir cēlies vārds slāvi.