Leģendu atveda indiāņu slepkava un Amerikas iekarotājs spānis Kortess kā ''melnās maģijas paraugu'', ko viņš atradis maju templī. Tā ir nosaukta par Troāno kodeksu, kas glabājas Spānijas valsts Madrīdes Nacionālajā bibliotēkā.
''K'Āna 6. gada S'ka mēneša Mulaka vienpadsmitajā dienā sākās briesmīga zemestrīce. Tā turpinājās bez pārtraukuma līdz trīspadsmitajai Č'Ēna dienai. Par tās upuri kļuva purvaino pauguru zeme Mu. Tā, divreiz paceldamās, pazuda viļņos vienā dienā un vienā naktī. Vulkānu uguns dēļ Mu vairākas reizes pacēlās un atkal grima okeānā, kamēr izgaisa dzelmē pavisam.
Tā Mu kontinents sabruka un izgaisa kopā ar 10 savām zemēm, saraustīts gabalu gabalos. Tas gāja bojā kopā ar visiem iedzīvotājiem, kuru skaits bija 64 miljoni. Tas notika 8060 gadus pirms šīs grāmatas uzrakstīšanas''. Blakus tam Titikalas piemineklī esot norādīts, ka Mu kontinents, ja maju gadu skaitīšanas sistēmu pārvērš mūsdienu gadu skaitīšanas sistēmā, esot pastāvējis no 2041738. g. līdz 12042. g. p. m. ē. No Mu esot nācis indiāņu dievs un skolotājs Kacelkoatls, kas esot bijis baltais cilvēks, ko daudzināja visas ciltis, kālab pirmos baltos iekarotājus indiāņi sagaidīja kā Kacelkoatla pēcnācējus, bet tie bija viltus pēcnācēji, kas iznīcināja Anerikas pirmās tautas (81).
V.V.Bitners rakstīja:
“Amerikas indiāņi šī kontinenta īstos aborigēnus sauca par majas. Ja ņem vērā mīksto, pieelpas un rīkles skaņu izrunu, tad šis vārds skan kā malajas, malaes, malaii un apzīmē senu indiešu cilti, kas apdzīvoja Klusā okeāna dienvidu salas, kuras ir izvirzījušās Amerikas virzienā. Mums ir zināms, ka starp tām un Ziemeļaustrumu Āziju, kā arī zināmā periodā starp Austrāliju, pastāvēja sauszemes savienojums. Ka bija tikai tā, nav grūti pierādīt. Bet katrā ziņā, ja savienojums starp Ameriku, Indoasīriju un Ēģipti ir kaut jel kad pastāvējis, tad tāds varēja būt tikai un vienīgi ar Āziju un nekad ne ar Eiropu...
Ja atzīstam hipotēzi par cilvēces izcelsmi polārajās zemēs, tad pirmie cilvēki varēja ieceļot no šīs vietas abos kontinentos vienlīdz iespējami. No otras puses, ir zināms sanskrita vārds māyā, kas izsaka burvības un apmātības spēku, blēdību, viltību. Indusiem bija dieviete Māyā, kas simbolizēja zemes dzīves ilūziju un burvīgumu. Māyā ir devusi saviem pielūdzējiem buršanas māku un maģijas spējas. Tas ļauj domāt par kādu vienotu šī kulta dievības izcelsmi kā vēsturisku personu šī apvidus vietā...
Maju galvaspilsēta bija Majapana. Kāda bija maju pilsētas Majapanas nozīme ?
Maju valstība sastāvēja no atsevišķām pavalstīm ar savām valdnieku dinastijām..., kuras atradās zem vienas galvenās pavalsts Kopanas hegemonijas. Tātad ir pastāvējusi sava veida teokratiskā pārvalde, kāda garīgās varas valdonība, kam bija līdzība ar tādu pārvaldi, kāda bija Romas pāvestam senatnē. Tādēļ varam pieļaut, ka Majapana bija šīs vietējās garīgās pašpārvaldes rezidence'' (89).