4. Mustes (Mustjē) senkultūra

Mustes jeb Mustjē senkultūru (100 - 24 tk g. p. m. ē.) Eirāzijā ienesa protobalti no Austrumāzijas. Senkultūra nosaukta pēc pirmās atrašanas vietas - Mustes jeb Mustjē (La Moustier) alas Francijā, raksturo pirmās civilizācijas norietu un otro civilizāciju Āzijā un Eiropā, kas pastāvēja līdz pasaules plūdiem, pēdējā Virma apledojuma glaciālā perioda beigām.

Mustes (Mustjē) senkultūras pieminekļi tika atklāti Āzijā, Mazāzijā, Eiropā un Ziemeļa Āfrikā, tostarp Austreņa Eiropas polārajos apgabalos. Protobalti dzīvoja alās un atklātas apmetnēs, uzceļot puspagraba mītnes ar mamutu kaulu vai koka karkasu, kuru pārsedza ar zariem, ādām un velēnām. Pārtika no medībās iegūtas, ugunī ceptas gaļas, meža un ūdensputnu olām, brīvdabas augiem, augļiem, saknēm, riekstiem, meža un zemes bišu medus, skujkoku un graudzāļu sēklām, sēnēm. Ēda arī gliemenes un zivis, sāka pieradināt suņus, savvaļas zirgus un sumbrus piena iegūšanai un gaļai. Manāms, ka ir pastāvējis dzīvnieku kults.

Mustes (Mustjē) senkultūras raksturīgie darbarīki bija kalumi no diska formas krama nuklejiem un atšķilām. Tika taisīti trijstūra smaiļi un kasīkļi, bultu un šķēpu krama uzgaļi, kuriem bija vītola lapai tuva forma, brieža raga cirvji un kalti, mamuta ilkņu šķēpi un šķēpu metamie zižļi. Atrastas kaula un akmens skulptūras, liels daudzums krāsainu zīmējumu uz alu sienām, gravētu zīmējumu un zīmju akmens bluķos, mamuta lāpstiņās, zobu un gliemežnīcu krelles, lielo gliemežnīcu un no zvēru galvaskausa pauriem izgatavoti trauki, dobakmeņi, kas izmantoti vārīšanai tieši virs uguns vai metot nokaitētus akmeņus tikmēr, kamēr ūdens uzvārījās.

At_7.jpg (79606 bytes)

 7. attēls. Mustes laikmeta apmetnes Eirāzijā: 1 - Sija Beļģijā; 2 - Asisurkura Lihtenšteinā; 3 - Kina Francijā; 4 - Roka del Marseļa Francijā; 5 - Šapelosena Francijā; 6 - Mustjē ala Francijā; 7 - Ferasa Francijā; 8 - Regurda; 9 - Zaskaļnaja Krimā; 10 - Kiikkoba Krimā; 11 - Staroseļje Odesas apgabalā; 12 - Tešiktaša Vidusāzijā; 13 - Šanidaras ala Irānā; 14 - Muguret et Tabuna Palestīnā; 15 - Muguret Shula Palestīnā; 16 - Kebara Palestīnā; 17 - Džebelkafzeha Palestīnā; 18 - Amuda Izraēlā; 19 - Sungira Krievijā; 20 - Kostjonki Voroņežas guberņā Krievijā; 21 - Matvejevkurgana Priekškaukāzā; 22 - Orela Donas upes lejtecē (Krievija); 23 - Talgara Aizkaukāzā; 24 - Brjanska Krievijā; 25 - Gibraltāra Spānijā; 26 - Dienviditālija; 27 - Halkidike Grieķijā; 28 - Muilakas ala Marokā.